fbpx
Krupa Gallery

Krupa Gallery to miejsce i idea, które powstało z pasji Sylwii i Piotra Krupów. Z pasji do angażowania się w tematy ważne, o międzynawowym zasięgu. Krupa Gallery jako miejsce jest obecnie w budowie w zabytkowej kamienicy na wrocławskim Rynku. Będzie tam prezentowana sztuka współczesna artystów z Polski i Europy Środkowej. Będzie to także miejsce do prowadzenia ważnych debat i rozmów o kondycji naszego świata. Pierwszym krokiem ku temu była produkcja filmu dokumentalnego Ewy Ewart „Klątwa obfitości”, który wręcz zmusza nas do poważnych przemyśleń.

Więcej o Producencie

Krupa Gallery wspiera młodych artystów poprzez realizację wystaw, spotkań z artystami oraz promowanie ich sztuki.
Zależy nam na opowiadaniu historii poprzez sztukę, sprawianiu, aby sztuka była dla odbiorców bardziej przystępna, skłaniała do refleksji, ale także bawiła i wizualnie intrygowała.

Wystawy zrealizowane:

Pola Dwurnik „Dwunastu Mężów Apolonii”
Wystawa odbyła się w ramach Warsaw Gallery Weekend
Pl. Konstytucji 6 w Warszawie
Termin: 20.09 – 15.10.2019

„Dwunastu mężów Apolonii” to najnowsza seria obrazów Poli Dwurnik i jej pierwsza indywidualna wystawa w Warszawie od 2012 r.  Artystka czerpiąc z historii malarstwa, tworzy portrety dwunastu mężczyzn, będących alegoriami dwunastu miesięcy. Każdy „fikcyjny mąż” artystki to nie tylko inna pora roku, także kolejny etap życia kobiety i jej wyobrażenie o idealnym partnerze. Dwurnik splata własne doświadczenia z marzeniami i oczekiwaniami innych kobiet, tworząc dwanaście ujęć współczesnego społeczeństwa. Do tematu podchodzi z poczuciem humoru charakterystycznym dla całej jej twórczości, nie odbierając mu jednocześnie powagi, a nawet dramatyzmu.

Więcej o wystawie
Oficjalna strona Poli Dwurnik

Kuratorka: Paulina Olszewska

Karolina Bielawska „Pokój obok”
Krupa Gallery Studio, ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11 we Wrocławiu
Termin: 14.09 – 25.10.2019

W Pokoju obok Karolina Bielawska realizuje swoje najnowsze instalacje malarskie. Wystawa prezentowana jest w tymczasowej siedzibie Galerii Krupa. Jeden jej fragment został jednak przeniesiony na plac budowy – pomieszczeń przechodzących generalną przebudowę przy wrocławskim rynku, by stać się właściwą siedzibą galerii.

Kompozycje na obrazach wyglądają, jakby wynikały z logicznej formuły, z geometrycznego porządku, jak Corbusierowski Modulor. Są wpisane w tego rodzaju strukturę, w jej oczekiwanie, ale się jej wyłamują. Kształty odbiegają od symetrycznych linii, podświadomie spodziewanych proporcjonalnych układów, dających się opisać jakimś wzorem, równaniem czy złotym podziałem, który byłby uspokajający przez swoją spójność. Tymczasem – jak w życiu – są nieidealne. Zrezygnowanie z wcześniejszych, idealnych form jest silną deklaracją – jednocześnie słabości i wolności. Dawny porządek przestaje obowiązywać, nadchodzi etap wprowadzenia własnych zasad.
Kurator: Antoni Burzyński

Więcej o wystawie
Oficjalna strona Karoliny Bielawskiej

Katarzyna Kmita „Panorama horyzontalna”
Wystawa zrealizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty
Ul. Ruska 46a/ III piętro, siedziba TIFF Center
Termin: 26.07 – 11.08.2019

Na festiwalu filmowym ogląda się filmy; Kasia Kmita ogląda festiwal – i pokazuje go na wystawie „Panorama horyzontalna. Kodry”. Artystka wypełnia ekspozycję jedną, epicką pracą. Mieszczą się w niej epizody z historii Nowych Horyzontów, festiwalowe miejsca, sytuacje i przeżycia. Tworząc wizerunek festiwalu Kmita łączy ze sobą róże artystyczne tradycje. Posługuje się techniką wycinanki, która swoje korzenie ma w sztuce ludowej i jednocześnie pracuje z konwencją heroicznego obrazu-panoramy, narrację buduje zaś za pomocą narzędzi pochodzących ze świata komiksu i filmu. „Panorama horyzontalna. Kodry” to kunsztowny obraz czasoprzestrzeni Nowych Horyzontów, na których filmowe opowieści przeplatają się z doświadczeniem społecznym w fenomen miejskiego folkloru.
Kurator: Stach Szabłowski

Więcej o wystawie
Oficjalna strona Kasi Kmity
Strona Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty

Pola Dwurnik „Pan Marcin”
Krupa Gallery Studio, ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11 we Wrocławiu
Termin: 6.06 – 29.06.2019

“Pan Marcin” to rysunkowa opowieść o przypadkowym spotkaniu Poli Dwurnik z poetą Marcinem Świetlickim w katowickim klubie jazzowym Hipnoza jesienią 2016.
Historia, na którą składa się głównie monolog poety, kreśli jego figlarny portret. Współtworzy ją także milczący albo wewnętrzny autoironiczny komentarz artystki – motyw, który często pojawia się w jej narracyjno- komiksowej twórczości. “Pan Marcin” jest piątą rysunkową książką, we wcześniejszych seriach, np w “Kronice Towarzyskiej” (2008) Dwurnik portretuje polskie środowisko artystyczne, śledząc jego smutki i radości, paradoksy i absurdy.

Karolina Balcer „Home Alone”
Krupa Gallery Studio, ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11 we Wrocławiu
Termin: 22.05 – 05.06.2019

„Według Oskara Hansena rola architekta w kształtowaniu przestrzeni polega przede wszystkim na tworzeniu „tła dla zdarzeń”, a architektura ma za zadanie eksponować ludzi i ich aktywności.
„Home alone” opowiada o związkach z architekturą, o tworzeniu i eksploatacji przestrzeni miejskich czy prywatnych, za którymi tęsknimy”.

Wystawa stała się pretekstem do snucia historii, grzebania we wspomnieniach, tych pozytywnych, ale również traumatycznych.
Zapożyczenia wizualne, takie jak zestawiania kolorystyczne występujące w instytucjach publicznych czy mieszkaniach lat 90-tych tworzą przestrzeń gościnną, zapewniająca odwiedzającym poczucie bycia mile widzianymi. Jednak architektura postmodernistyczna charakteryzuje się przede wszystkim chaosem, założeniami nie ulegającymi duchowi czasu czy postępowi technicznemu. Wówczas liczył się kontekst, nastrój czy wreszcie osobiste upodobania architekta i inwestora.

Więcej o wystawie
Oficjalna strona Karoliny Balcer 

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Urszula Śliz, Nieznane miejsca
Krupa Gallery Studio, ul. Ofiar Oświęcimskich 14/11 we Wrocławiu
Termin: 27.03 – 10.05.2019

Wystawa abstrakcyjnych prac malarskich i fotograficznych. W koncepcji autorki, nieznane miejsca, pozornie nierozpoznane, zaczerpnięte z krajobrazu miasta, pokazują w obrazach istnienie dwóch światów. Jeden jest oparty na konstrukcji układów
płaszczyzn przynależnych do aktywności człowieka, drugi – na półkulistych krzywych przypisanych do praw natury.

Więcej o wystawie
Oficjalna strona Urszuli Śliz