fbpx
Premiera filmu "Klątwa obfitości" w katowickim Kinie Kosmos 10.12.2018 podczas COP 24

Pierwszy oficjalny pokaz na COP 24 w Katowicach

Film miał swoją premierę podczas Szczytu Klimatycznego COP 24 w Katowicach w grudniu 2018 roku. Data premiery została specjalnie dobrana, aby historia przedstawiona w filmie trafiła do jak najszerszego grona odbiorców i wyczuliła ich na temat niszczenia ekwadorskiej Amazonii przez przemysł wydobywczy.

Po premierowym pokazie odbyła się debata zorganizowana przez partnera filmu – United Nations Global Compact Network Poland. Wzięli w niej udział m.in. reżyserka i producent wykonawczy Ewa Ewart, Piotr Krupa, który film wyprodukował oraz Maja Mulak, 9-letnia aktywistka, która wspólnie z mamą prowadzi Klub Ochrony Orangutanów Majki. W rozmowie jako gość specjalny uczestniczył także wiceminister ds. energetyki w Polsce i Pełnomocnik Rządu ds. COP24 Michał Kurtyka. Panel był ważnym głosem w aktualnej debacie o zbliżającej się katastrofie klimatycznej.

Rozmówcy podkreślili m.in. aktualne doniesienia ze świata nauki zgodnie z którymi, aby doprowadzić do osiągnięcia Porozumień Paryskich, ludzkość powinna pozostawić 1/3 światowych rezerw ropy pod ziemią.

Minister Kurtyka podkreślał konieczność radykalnego przeorganizowania na poziomie globalnym podejścia do wydobywania zasobów naturalnych ziemi i rozwoju gospodarki.

Obecne działania mieszkańców ziemi z gatunku homo sapiens zagrażają naszej planecie. Wrażliwy ekosystem, od którego uzależnione jest przetrwanie naszej cywilizacji, jest obecnie zdestabilizowany i wymaga natychmiastowej reakcji.

Zobacz też wywiad z ministrem Michałem Kurtyką, którego udzielił po premierze filmu.